4 września 2013

Znani. Doprawdy?

Są takie postaci, które w dziejach naszego narodu wyjątkowo się wyróżniły. Są takie osoby, których osiągnięciami chętnie się chwalimy, jako Polacy. Wiadomo nie wszystkich intryguje to co nazywamy dziedzictwem narodowym, ale gdyby tak zajrzeć sławnym ludziom pod pierzynę - czasem nawet dosłownie! - to już co innego :)
I na takie potrzeby odpowiada książka Znani {nie}znani.

Autorzy tegoż wydawnictwa stawiają sobie takie oto pytania:
- Jak powinniśmy mówić: Bolesław II Szczodry czy Śmiały?
- Za co Jan Długosz krytykował polskich władców?
- Komu oddał serce Mikołaj Kopernik?
- Kto rozśmieszał błazna Stańczyka?
- Co ma ziemniak do Jana III Sobieskiego?
- Dlaczego Stefana Czarnieckiego zwano niekiedy "bandytą”?
- Czy Fryderyk Chopin przyprawiał kobiety o "drżenie łydek”?
- Jakie okulary nosił Jan Matejko?
- Czy można nie lubić Henryka Sienkiewicza?
- Jak Maria Skłodowska-Curie zawstydziła profesorów Sorbony?
- Komu Józef Piłsudski śpiewał piosenki?
- Gdzie pracował Stanisław Sosabowski gdy przestał być żołnierzem?
- W kim kochał się w młodości Lech Wałęsa?
- Czy papież Jan Paweł II lubił się spóźniać?
- Komu Kazimierz Górski pożyczał pieniądze na jeans?


Dlaczego jest ona bardzo dobra? Bo wydaje się, że to pozycja idealna w świecie, w którym nikt nie lubi poświęcać czemuś zbyt dużo czasu. W książce znajdują się krótkie prace na temat znanych osób, w dodatku napisane są przez specjalistów w danej dziedzinie a poza tym językiem przystępnym, czasem tonem żartobliwym. Odkłamują trochę patetyczną historię o wielkich bohaterach i na powrót czynią z nich ludzi.
Choć zawadza mi w tym zestawieniu Jan Paweł II, o którym wiadomo już prawie wszystko, który (wg mojej oceny) nie wymaga odbrązowienia a może nawet przydało by się go trochę "przybrązowić".
Ale poza tym bez zarzutu, wyjątkowo przypadł mi do gustu rozdział o Sienkiewiczu, za którego dziełami raczej nie przepadam, ale życiorys miał niczego sobie - ciekawy!

Może się uda i podarowanie takiej książki siostrzeńcowi(bratankowi/siostrze/dziecku itp.) sprawi, że zachwyci się historią? Bo zdarzało mi się do tej książki uśmiechnąć, w czasie czytania parsknąć śmiechem albo naprawdę zdziwić.

tytuł: Znani {nie}znani
autor: prof. Michał Tymowski, prof. Stanisław Grzybowski, prof. Maria Bogucka, dr hab. Małgorzata Wilska, prof. Jan Wimmer, prof. Mieczysław Tomaszewski, prof. Waldemar Okoń, prof. Janusz Tazbir, prof. Andrzej Kajetan Wróblewski, prof. Tomasz Nałęcz, Wojciech Markert, Andrzej Brzeziecki, Ksiądz Mieczysław Maliński, Roman Hurkowski.
data wydania: 2008
wydawnictwo: Demart
ilość stron: 272
numer ISBN: 9788374724210

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...