4 sierpnia 2013

Niebo dla średnio zaawansowanych - Szymon Hołownia, Grzegorz Strzelczyk

Są książki dobre. A dobre są dlatego, że dobrze, że są :)
Choć w tym przypadku można ze spokojem stwierdzić, że mogło być lepiej.
I nie twierdzę tak, bo posiadam nieograniczoną wiedzę na tematy tzw. ostateczne, ale dlatego, że dbałość o dobre przygotowanie pana Hołowni jest powszechnie znana. A i dorobek ks. dr. Strzelczyka robi wrażenie. Zwykle po przeczytaniu czegoś autorstwa Szymona Hołowni piałam z zachwytu albo przynajmniej byłam zadowolona z wyboru lektury, tym razem coś poszło nie tak. Ale co? Miałam wrażenie, że niebezpiecznie odchodzi się w niej od głównego tematu i krąży po bezdrożach. Może i zabawnych, ale w dużej mierze niewiele wnoszących do wiedzy czytelnika.
Rozumiem, pierwotnie był to program telewizyjny, który rządzi się swoimi prawami, więc to może to jest przyczyną mojego niewielkiego (ale zawsze) niezadowolenia.

Wracając do tego, że to dobra książka. Jest zapotrzebowanie na takie pozycje, gdyż ludzie interesują się tym co tajemnicze. A śmierć i "życie po śmierci" zawsze będą wiązać się z jakimś niewiadomym. I jeżeli ktoś bierze się za bary z takimi tematami oraz jest przy tym ortodoksyjny to zawsze będzie zasługiwał na mój szacunek.
Czyściec, piekło, diabeł, zmartwychwstanie, dusza, niebo, miłosierdzie, koniec świata - te słowa/sformułowania z reguły każą się człowiekowi opowiedzieć po jakiejś stronie, wyrazić opinię, uważać cokolwiek.
Nie jest to jednak pozycja, gdzie ktoś nakazuje nam jak mamy myśleć. Bardziej chodzi o to, by pokazać, że jest taka opcja, która daje nadzieję i niweluje strach. Bo jest Bóg i On jest dobry. A reszta to szczegóły, ciekawostki, detale. Można je wyjaśnić, trochę nad nimi podumać, pospekulować, ale w ostateczności jedynym wytłumaczeniem jest Bóg.
Autorzy są ludźmi, co nie podlega wątpliwości, więc tak jak reszta ludzkości szukają po omacku. To szukanie ma swój sens, no i nie są tak zupełnie bez pomocy, z którą przychodzą im Pismo Święte, Ojcowie i Doktorzy Kościoła oraz cała Tradycja i praktyka Ludu Bożego :)

Mimo wszystko polecam. To może być dobry początek i okazja do podjęcia głębszej refleksji.

tytuł: Niebo dla średnio zaawansowanych
autor: Szymon Hołownia, Grzegorz Strzelczyk
data wydania: 2013
wydawnictwo: Znak
ilość stron: 256
numer ISBN: 978-83-240-2128-4

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...