1 września 2011

Wzywany czy niezwywany, Bóg się tutaj zjawi - Tomáš Halík

Po przeczytaniu Nocy spowiednika stwierdziłam, że warto by było zapoznać się z resztą dorobku tego autora. Padło na wykłady, bo... książka była zapakowana w folię i niemożliwym było sprawdzenie jej zawartości w księgarni. Ale nic to. Okazało się, że to był jednak dobry wybór.

Jak już wspomniałam jest to zbiór tekstów wygłoszonych przy różnych okazjach na europejskich uniwersytetach, m.in na Oxfordzie, w Berlinie, Cambridge, Akwizgranie, Paryżu, Moskwie, Wiedniu. A także w Warszawie i Lublinie. Co prawda studiuję dopiero od roku, ale bardzo bym chciała, żeby wszyscy wykładowcy prowadzili w podobny sposób zajęcia. Mimo, że tematyka nie jest łatwa i przyjemna to przekaz jest jasny i klarowny. Naprawdę czyta się przyjemnością. Pod warunkiem oczywiście, że kogoś te problemy interesują.
Ksiądz Halik jest Czechem i to w tych tekstach widać. Często powołuje się na własne doświadczenia i sytuację społeczeństwa czeskiego, w czasach przed i po upadku reżimu komunistycznego. Mówi o Kościele w swoim kraju, który nie jest tam najbardziej lubianą instytucją. Ale nie tylko. Nawiązuje (jak głosi tytuł) do historii całej Europy.

Paradoksalnie większość miejsca poświęcona jest nie tyle katolikom i ich sprawom, lecz tymi i tym co i kto się wokół nich znajduje. Chodzi tu o ateistów (i mój ulubiony wykład o domniemanej śmierci ateizmu), agnostyków (których ponoć coraz więcej, ich liczba wzrasta kosztem ateistów właśnie), chrześcijan innych denominacji, wyznawców innych religii, zsekularyzowany świat.
Poza tym w książce można znaleźć testy o współczesnej eschatologii (i w ogóle, czy coś takiego jeszcze istnieje), wartość chrześcijańskich wpisanych w historię, europejskich świętych, uniwersytetach katolickich oraz Soborze Watykańskim II. To nie są suche monologi o niczym lub o tym o czym wszyscy wszystko wiemy.
Tomas Halik ma na niektóre sprawy swoje poglądy i twardo przy nich stoi. Warto zapoznać się z jego spojrzeniem na świat, Kościół, wierzących, Boga, innych ludzi. Jest inne, ale niekoniecznie kontrowersyjne. Czasem pesymistyczne, czasem dające nadzieję.

Jeśli ktoś ma alergię na Kościół może zacząć czytać, myślę, że nie będzie miał wielu powodów do tego, żeby się oburzać. A może znajdzie odpowiedź na kilka pytań? Nie wiem. Mnie się podobało. Dodam też, że teksty zostały przeredagowane przed publikacją, tak aby były jak najbardziej czytelne.

tytuł: Wzywany czy niewzywany, Bóg się tutaj zjawi: Europejskie wykłady z filozofii i socjologii dziejów chrześcijaństwa
autor: Tomáš Halík
data wydania: 2006
wydawnictwo: WAM
numer ISBN: 83-7318-621-2
ilość stron: 320

1 komentarz :

  1. Nie czytam tego typu książek, a jeśli tak, baardzo rzadko. Nie mam też komu jej polecić, więc odpuszczam. :)

    Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...