22 maja 2011

Filozofia i modlitwa - bp Marek Jędraszewski

To nie jest zwykły zbiór analiz poglądów niektórych filozofów nowożytnych i współczesnych. To nie jest też analiza porównawcza, mająca na celu wykazanie różnic i podobieństw pomiędzy wiarą filozofów i wiarą zwykłych ludzi. Ta książka to ciekawe i interesujące przedstawienie sylwetek osób, które swoim życiem wpłynęły na rozumienie świata przez tysiące ludzi.
Autor postawił sobie za cel ukazanie człowieka i jego drogi do wiary, Boga, niezależnie od tego czy był katolikiem, żydem czy nigdy nie określił swojej przynależności do jakieś religii.
W oparciu o życiorysy bohaterów 14 portretów składających się na tę pozycję, przedstawiona została ich filozofia, którą łatwiej zrozumieć znając wydarzenia z ich życia prywatnego, które wpłynęły na ich twórczość.

Wśród prezentowanych postaci znajdują się:
Francis Bacon - angielski filozof, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli filozofii epoki odrodzenia i baroku, eseista, polityk oraz prawnik. Uchodzi za jednego z twórców nowożytnej koncepcji nauki. Jeden z twórców empiryzmu.
Rene Descartes - francuski filozof, matematyk i fizyk, jeden z najwybitniejszych uczonych XVII wieku, uważany za prekursora nowożytnej kultury umysłowej.
Blais Pascal - francuski matematyk, fizyk i filozof religii, sprecyzował pojęcia ciśnienia i próżni, w swoich opracowaniach bronił metody naukowej.
Nicolas Malebranche - francuski filozof wywodzący się ze szkoły kartezjańskiej, członek zgromadzenia oratorianów poświęcającego się w szczególności zgłębianiu teologii, w jego głównym dziele zajmował się źródłami błędów w zmysłach, wyobraźni, rozumie, skłonnościach i namiętnościach oraz metodą poznania prawdy.
Gottfried Wilhelm Leibniz - niemiecki filozof, matematyk, prawnik, inżynier–mechanik, fizyk, historyk i dyplomata działający na przełomie XVII i XVIII wieku.
Soren Kierkegaard - duński filozof, poeta romantyczny i teolog, uznawany za jednego z prekursorów filozofii egzystencjalnej, zwłaszcza jej chrześcijańskiego nurtu; nazywany czasem "Sokratesem Północy".
August Cieszkowski - polski ziemianin, hrabia, działacz i myśliciel społeczny i polityczny, filozof mesjanistyczny, jeden z założycieli Ligi Narodowej Polskiej, współtwórca i prezes Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.
Henri Bergson - pisarz i filozof francuski, został laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1927; przyjmowany za głównego twórcę intuicjonizmu.
Martin Buber - żydowski filozof religii, badacz chasydyzmu; pisał również na temat relacji chrześcijaństwa do judaizmu; uważany jest za współtwórcę nurtu filozofii zwanego filozofią dialogu.
Stanisław Brzozowski - polski filozof, pisarz, publicysta, krytyk teatralny i literacki epoki Młodej Polski; zwolennik materializmu dziejowego, który wprowadził marksizm do myśli polskiej. Twórca "filozofii pracy".
Pierre Teilhard de Chardin - francuski teolog, filozof, antropolog i paleontolog, jezuita.
Gabriel Marcel - francuski filozof, myśliciel religijny, wykładowca, dramaturg, krytyk literacki. Współtwórca i jeden z głównych przedstawicieli egzystencjalizmu chrześcijańskiego.
Emmanuel Levinas - filozof francuski (pochodzenia żydowsko-litewskiego) oraz komentator Talmudu.
Karol Wojtyła - filozof historii, fenomenolog, mistyk i przedstawiciel personalizmu chrześcijańskiego.

Byłam pewna, że będę mieć do czynienia z kolejną nudną książką i historii filozofii, ale, na całe szczęście, się myliłam. Zaciekawiła mnie ona i pokazała, że ta dziedzina może być interesująca. A przynajmniej, że nie musi to być katorga :)

Polecam, jeśli ktoś chce poznać ludzką twarz filozofów dotychczas znanych z podręczników lub tu i ówdzie wspominanych, tudzież wykorzystywanych do uzasadnienia swoich tez w większości przypadków nie mających nic wspólnego z poglądami tych myślicieli.

tytuł: Filozofia i modlitwa
autor: bp Marek Jędraszewski
data wydania: 1986 (jest też II wydanie z 2001 roku)
wydawnictwo: W drodze
numer ISBN: 83-850008-28-4
ilość stron: 230

1 komentarz :

  1. Z przyjemnością sięgnę po to dzieło. Wydaje się być ciekawe :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...