23 kwietnia 2011

Teraz Jezus - Grzegorz Strzelczyk

W świątecznym klimacie powinnam może opisać jakąś książkę o hodowli kurczaków, potrawach z jajek lub pielęgnacji królików, jednak wbrew ogólnemu trendowi skupię nad tym co leży u podstawy tych świąt.

Z okładki:
Czy Bóg wcieliłby się nawet wtedy, gdyby nie doszło do grzechu pierworodnego?
Czy Jezus uprawiał chrystologię?
Czy badania biblistów i historyków, próbujące dotrzeć na podstawie ewangelii i apokryfów do prawdy o człowieku – Jezusie z Nazaretu, są zagrożeniem dla wiary w Jezusa Chrystusa, wcielonego Syna Bożego?
Czy da się sporządzić portret Jezusa bez pobożnego, ckliwego liftingu?
Jak mamy już teraz przeżywać nasze zbawienie?
Na te i inne pasjonujące pytania próbuje odpowiedzieć ks. Grzegorz Strzelczyk, młody wykładowca dogmatyki z Uniwersytetu Śląskiego. Książka przeznaczona jest nie tylko dla zainteresowanych teologią, ale dla wszystkich przeżywających wiarę w sposób świadomy.

Teraz Jezus to książka popularnonaukowa, przystępnie napisana, praktycznie dla każdego. Porusza ważne dla człowieka problemy, może ich do końca nie wyjaśnia, ale w miarę możliwości przybliża sedno sprawy. W ostateczności nie ma jednej, poprawnej odpowiedzi.

Oprócz pytania o uprawianie przez Jezusa chrystologii zostało postawione pytanie, czy Jezus wiedział, że jest mesjaszem. Albo dokładniej czy wiedział to początku czy ta świadomość w nim wzrastała wraz z dojrzewaniem?
Obok wszystkich pewników, którymi operują, mniej lub bardziej doinformowani, katolicy autor stawia tezy mogące niektórych przyprawić o święte oburzenie. Co by było gdyby Jezus nie urodził się w Betlejem, Trzej Królowie nie byli królami a cała sprawa ukrzyżowania była wynikiem mało znaczącej rozgrywki politycznej?

Książka powstała jako ciąg dalszy i uzupełnienie podręcznika dogmatyki katolickiej. Miał autor musiał trzymać się sztywnym ram formy, więc nie zdołał zawrzeć wszystkim zebranych informacji. Napisał z tej okazji tę oto książkę, którą czyta się fantastycznie, można dowiedzieć się wielu zupełnie niewiarygodnych rzeczy. Przyznam się, że kilka razy czytałam z wybałuszonymi ze zdziwienia oczyma.

Jest to też piękny dowód na to, że w ramach nauki Kościoła Katolickiego istnieje wiele chrystologii, różnych teorii na temat życia Jezusa, do tego stopnia, że naukę o historycznym Jezusie zaczęto nazywać jezusologią.

tytuł: Teraz Jezus
autor: ks. Grzegorz Strzelczyk
rok wydania: 2007
wydawnictwo: Więź
numer ISBN: 978-83-60356-24-1
ilość stron: 174

1 komentarz :

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...