15 marca 2011

Historia Kościoła Katolickiego t.1 - Marian Banaszak

Największą radością studenta jest odnalezienie jednej książki, w której zawarte jest wszystko, co potrzebne jest do zdania egzaminu. Taką pozycją jest Historia Kościoła Katolickiego. Cała starożytność chrześcijańska w pigułce.
Tom 1 przeznaczony został w całości na omówienie starożytności. Warto jednak zaznaczyć, że w tym wypadku ostatnie wydarzenie zaliczane do tej epoki to synod trullański II (692 rok). Według niektórych bowiem to w tym momencie rozpoczyna się średniowiecze w Kościele Katolickim, inni natomiast wyznaczają granicę na chrzest Chlodwiga (496) lub sobór nicejski II (787). Przestrzeń czasowa jest zatem duża.
Także tematyka ogranicza się do dziejów Kościoła Katolickiego, w starożytności ten podział nie jest jeszcze bardzo widoczny, trzeba jednak mieć to na uwadze.

Plusem tej pozycji jest podział tekstu na małe podrozdziały opatrzone wskazującym na jego tematykę tytułem, z tyłu książki znajduje się kalendarium najważniejszych wydarzeń, spis papieży starożytnych oraz indeks osobowy i rzeczowy (w formie jednej listy).
Język tego opracowania jest prosty i przejrzysty. Przedstawione zostały w nim kluczowe tematy dla epoki, najważniejsze wydarzenia i sylwetki postaci, które zaważyły na losach Kościoła. Jednym słowem historia Kościoła na tle wydarzeń z historii powszechnej.

Największym minusem tej książki jest brak korekty. Nie wiem czy w ogóle ktoś przeglądał tekst po przepisaniu, w każdym razie wygląda on tak, jakby od razu po przeniesieniu na dysk komputera został wysłany do drukarni. Ilość literówek jest tak wielka, że miałam wrażenie, że znalazłam się w środku lawiny poprzestawianych liter. Po pewnym czasie można się do tego przyzwyczaić, ale niesmak pozostaje.

Ze względu na ogrom wiedzy, która znalazła się w opracowaniu ks. Banaszaka niezbędne było użycie uogólnień i uproszczeń. Przykładowo w opisie błędu Pelagiusza widnieje informacja jakoby był on mnichem. W rzeczywistości trudno orzec to ze stuprocentową pewnością, wiadomo jedynie, że chodził w habicie. A mnichem prawdopodobnie nigdy nie był. Jak to mówił mój wykładowca: "nie każdy kto nosi habit jest od razu mnichem" :)

Miałam do czynienia z, ponoć, wydaniem poprawionym. Prócz tego, że kartki są białe a nie pożółkłe, okładka lakierowana i całość jest nieco lżejsza i bardziej poręczna to treść nie różni się niczym od wydania pierwszego (za wyjątkiem literówek).

Mimo tych niedogodności polecam tę książkę. Jest przyjazna dla średnio zaawansowanych, bez problemu można zdać egzamin korzystając z jej pomocy.

tytuł: Historia Kościoła Katolickiego t.1 starożytność
autor: ks. Marian Banaszak
rok wydania: 2005
wydawnictwo: Wydawnictwo UKSW
numer ISBN: 83-7072-343-8
ilość stron: 311

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...